Zobacz najnowsze ogłoszenia z samorządu
Wnioskodawca składa pisemny wniosek wraz z wymaganymi załącznikami:
1. bezpośrednio w siedzibie Urzędu (ul. Rynek 1 lub św. Marcina 1) w poniedziałki w godz. 7:45 - 16:45, od wtorku do czwartku w godz. 8:00 - 15:00, w piątki w godz. 7:30 - 14:30;
2. korespondencyjnie na adres Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu, ul. Rynek 1, 62-020 Swarzędz;
3. na adres elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP/eDoręczenia.
Osoby zainteresowane uzyskaniem dotacji powinny szczegółowo zapoznać się
z treścią uchwały nr LXXXII/855/2024 z dnia 30 stycznia 2024 roku Rady Miejskiej w Swarzędzu w sprawie zasad i trybu udzielania dotacji celowej ze środków budżetu Gminy Swarzędz na dofinansowanie likwidacji źródeł niskiej emisji i zastąpienia ich rozwiązaniami proekologicznymi.
Wnioski wraz załącznikami dostępne na stronie TUTAJ.
/wos/
MKarta to nowoczesne, mobilne narzędzie, które już od maja 2025 r. umożliwi mieszkańcom korzystanie ze zniżek i benefitów oferowanych przez lokalnych Partnerów! 💳📲
Już dziś zapraszamy przedsiębiorców, sklepy, organizacje i instytucje do współpracy! 🤝
Dołączcie do grona Partnerów mKarty i promujcie swoją ofertę wśród użytkowników aplikacji!
➡️ Szczegóły i kontakt: [email protected]
Więcej informacji wkrótce – nie czekajcie z przygotowaniem swojej oferty!
/wpr/
Szanowni Państwo,
informujemy, że z uwag na niemożliwe do przewidzenia ogromne masy odpadów odzieży i tekstyliów dostarczonych do PSZOK wyczerpany został roczny limit wynikający z aktualnego zezwolenia na zbieranie w odniesieniu do tych grup odpadów. W związku z tym wstrzymane zostaje przyjmowanie odpadów odzieży i tekstyliów w PSZOK w Rabowicach. Pragniemy podkreślić, iż w przeciągu 3 miesięcy tego roku został wyczerpany cały limit, podczas gdy w ciągu 12 mcy roku ubiegłego wyczerpano niespełna 70% jego wysokości.
W związku z powyższym zawiadamiamy, że na chwilę obecną czystą, niezniszczoną odzież i tekstylia należy przekazywać do Swa-dzielni (ul. Piaski 4 Swarzędz) lub umieszczać w specjalnie oznakowanych pojemnikach na odzież używaną zlokalizowanych na terenie gminy (głównie w okolicy zabudowy wielorodzinnej). Natomiast zabrudzoną odzież (np. olejami, chemikaliami, fekaliami) lub odpady z odzieży i tekstyliów niedające się do dalszego przetworzenia należy gromadzić w pojemniku na odpady resztkowe (zmieszane).
Jednocześnie informujemy, że Urząd Miasta i Gminy Swarzędz obecnie analizuje różne rozwiązania związane z dodatkową zbiórką odpadów odzieży i tekstyliów mające na celu wyjście naprzeciw oczekiwaniom naszych mieszkańców. O efektach wybranych rozwiązań zostaną Państwo poinformowani wkrótce.
/wgo/
Szanowni Państwo,
wiosna już za oknem, a co za tym idzie nadszedł czas pielęgnacyjny roślin. Niestety wiąże się to z tym, że często dochodzi do przepełnień pojemników na bioodpady. Pragniemy przypomnieć, że pojemniki na odpady posiadają swoją wytrzymałość i w sytuacjach ich przepełnienia może dojść do uszkodzenia pojemnika podczas jego odbioru, wówczas Wykonawca nie poniesie odpowiedzialności za wyrządzone uszkodzenie ponieważ doszło do niego z uwagi na zbyt duże obciążenie pojemnika przez właściciela nieruchomości. A w niektórych przypadkach może nawet dojść do braku odbioru odpadów.
Dlatego też przypominamy, że w sytuacji kiedy na nieruchomości znajduje się duża ilość bioodpadów (zwłaszcza odpadów zielonych) możliwe jest:
Dodatkowo przypominamy, że bioodpady zgodnie z aktami prawa miejscowego odbierane są tylko i wyłącznie w systemie pojemnikowym, worki wystawione wraz z pojemnikiem nie zostaną odebrane spod posesji.
/wgo/
Z początkiem 2025 roku we wszystkich mediach głośno było o tym, że został wprowadzony obowiązek selektywnej zbiórki odpadów tekstyliów i odzieży.
Warto jednak podkreślić, że wprowadzone regulacje prawne mają głównie na celu ograniczenie wytwarzania odpadów, a tym samym promowanie działań skutkujących przekazywaniem odzieży i tekstyliów nadających się do dalszego użytkowania osobom, które mogą jeszcze z nich skorzystać poprzez przekazanie ich np. do odpowiednich punktów takich jak np. nasza Swadzielnia, czy umieszczenie ich w pojemnikach Polskiego Czerwonego Krzyża czy też podobnych fundacji, które znajdują się zazwyczaj na terenach zabudowy wielorodzinnej (jeśli właściciel gruntu wyraził odpowiednią zgodę), możliwe jest również przekazanie ich osobom z najbliższego otoczenia.
Nie należy również zapominać, że analogicznie jak do pozostałych frakcji odpadów, które obowiązkowo należy zbierać w sposób selektywny w momencie ich zabrudzenia, np. olejami, chemikaliami, fekaliami odpady te należy deponować w pojemniku na odpady resztkowe (zmieszane).
Obecnie trwają prace analizujące możliwość odbioru zużytej odzieży i tekstyliów bezpośrednio od mieszkańców naszej gminy. O efektach podjętych działań zostaną Państwo powiadomieni niezwłocznie po ich ustaleniu.